Hoppa till innehåll

Kansliet

Vi på kansliet


NKJT har sex kvinnor som arbetar heltid- och deltid på jouren dagtid. Övrig verksamhet är byggd på ideella krafter. På jouren finns en kurator och en stödpedagog, en projektledare, en kommunikatör, en ekonomiadministratör samt en verksamhetsledare.

Anette arbetar som kurator och Lena arbetar som stödpedagog och de har den dagliga kontakten med kvinnorna som kontaktar oss. Om du ringer eller mailar till oss är det vanligtvis någon av dem som svarar.

Anette
Kurator med volontäransvar
anette@nationellkvinnojour.se
0760 342 656 (Endast SMS/whatsapp)
Lena
Stödpedagog
lena@nationellkvinnojour.se
0760 207 952 (Endast SMS/whatsapp)

Josefine är projektledare för Digitala samtalsgrupper som är finansierat av arvsfondsprojektet ”Min sexualitet Min rätt” som drivs av RFSU och Funktionsrätt Sverige. 

Josefine
Projektledare ”Digitala samtalgrupper”
josefine@nationellkvinnojour.se

Ellinor sköter vår hemsida, våra sociala medier och formger allt vårt tryckta och digitala material. Om du följer oss på sociala medier är det hennes arbete som du ser.

Ellinor
Kommunikatör
ellinor@nationellkvinnojour.se
076 021 46 24 (Endast SMS/Whatsapp)

Johanna administrerar NKJT:s ekonomi och har hand om det löpande arbetet med ekonomin. Johanna arbetar nära verksamhetsledaren.

Johanna
Ekonomiadministratör
johanna@nationellkvinnojour.se

Mia är jourens verksamhetsledare. Hon ansvarar för den dagliga verksamheten med personalansvar och arbetar nära styrelsen och dess ordförande Malin. Mia är också den som söker och redovisar kvinnojourens ekonomiska medel på uppdrag från styrelsen.

Mia Modig
Verksamhetsledare
mia.modig@nationellkvinnojour.se
0760 068 527 (Endast SMS/Whatsapp)

Nationell kvinnojour och stöd på teckenspråk

Besök- och postadress: Solidaritetshuset, Tegelviksgatan 40, 116 41 Stockholm

Org.nr: 802529-0662  

Bankgiro: 5505-5487  

Swish: 123 500 58 97

Exit mobile version